Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2021 10:43 (Üye) Soru : Günaydın Kıymetli Üstad, • YemekSepeti.com firması, ABC şahıs işletmesine “Ticari Reklam” açıklaması ile 350 TL’lik faturayı tevkifatlı olarak düzenleniştir. 1.000 TL altına tevkifat nasıl yaparsınız diye sorduğumuzda, biz 15 günde bir fatura kesiyoruz, sizin ay içinde 1.000 TL’yi geçip geçmeyeceğinizi bilemediğimiz için tevkifatlı kesiyoruz diyorlar. • XYX firmamız gazete ilan servisi hizmeti vermektedir. Her ayın sonunda ilan hizmetine aracılık ettiği ulusal gazetelere “Prim Faturası” düzenlemektedir. Ve bu faturalarda genel olarak KDV dahil 1.000 TL’nin altında oluyor. Diğer gazetelerde sorun yok ama bir tanesi, 800 TL+KDV’lik faturasını da kendilerine tevkifat kesmemiz gerektiği konusunda inatlaşıyor. Gerekçe olarakta bu onlara kestiğimiz faturadan indirim gibi olduğu içinmiş. Aynı şekilde onlara da bu faturanın 1.000 TL altında olduğu için tevkifat olmayacağına dair tebliği gönderdiğimizde hiç oralı olmuyorlar. • Diğer taraftan, tutarı ne olursa olsun, gazete ilanlarına aracılık eden firmaların gazeteler kestiği faturalar size tevkifata tabi midir? Çoğu gazete kendilerine önceden olduğu gibi tevkifatsız kesmemiz gerektiği konusunda mutabıktır. Değerli görüşlerinizi rica ederiz.

Cevap : 1-Firma yanlış yorumluyor. 1.000 TL kuralı Bir gün içindir 15 gün için uygulanmaz. 2-İnatlaşan firma konusunda bizim yapacağımız bir işlem yok.1.000 TL kuralı gün içinde olanlar içindir. 3- Ticari reklam konusundaki yorumumuz aşağıdadır. TİCARİ REKLAM Tebliği de aşağıdaki tanımlama yapılmaktadır. 2.1.3.2.15.2. Kapsam Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.