Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2021 11:10 (Üye) Soru : Merhaba, Yapılandırılmış ancak ödenmemiş geçici vergi asıllarının yıllık gelir veya kurumlar vergisine mahsup edilmesi mümkün olmayacaktır.Ancak, yapılandırılmış ve yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesinden önce ödenmiş olan geçici vergilerin ise yıllık Gelir veya Kurumlar vergisinden mahsup edileceği, ödenmemiş geçici vergi asıllarının terkin edileceği tabiidir.Buradan anlamam gereken taksitlendirilen geçici vergilerin yıllık ya da kurumlar vergisi verilene kadar ödenen 1 ya da 2 taksit tutarını kurumlar vergisinden mahsup edilebilmesi midir?..kanun metniyle değil işin oluru ile cevap verirseniz çok sevinirim..Teşekkürler

Cevap : KV beyannamesi verilene kadar taksit ödenmiş ise KV den indirilir. Burada verilen yanıtlar kanun ve tebliği metni ile verilir. Soruyu soranın isteğine göre yorum olmaz. "İşin oluru diye hukuki bir tanım olmaz." Meslek mensupları hukuki terim ve kuramları kullanması gerekir .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.