Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2021 10:19 (Üye) Soru : Sn. İlgili; Mükellefimiz kendine özgün tekstil ürünü imalatı faaliyeti yürütmektedir. (NACE:141304-DIS GIYIM ESYASI IMALATI) Söz konusu üretilen ürünlerin satışı için firma web sitesi açacak ve bu web sitesi üzerinden ürünlerinin satışını gerçekleştirecektir. Bunun yanında Beymen gibi mağazalar konsinye ürün olarak da satış yapacaktır. Firmanın cirosu 5milyon sınırı altında kalmaktadır. Kendi web sitesi üzerinden satış işlemleri yapması durumunda E Fatura ve E Defter zorunluluğu doğar mı ? Zorunluluk doğması durumunda Başvuru süresi var mı ?

Cevap : Merhaba; İnternet satışı; 5 milyon üzeri brüt asatış hasılatının olması ve aynı dönemde kendi internet sitesi üzerinden satış yapılması, Mal veya hizmetlerin alınması, satılması, kiralanması veya dağıtımı işlemlerinin gerçekleştirilmesine aracılık etmek üzere internet ortamında 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan başkalarına ait iktisadi ve ticari faaliyetlerin yapılmasına elektronik ticaret ortamını sağlayan gerçek ya da tüzel kişi aracı hizmet sağlayıcıları, internet ortamında gerçek ve tüzel kişilere ait gayrimenkul, motorlu araç vasıtalarının satılmasına veya kiralanmasına ilişkin ilanları yayınlayan internet sitelerinin sahipleri veya işleticileri ile internet ortamında reklamların yayınlanmasına aracılık faaliyetinde bulunan internet reklamcılığı hizmet aracıları, mükellefinizin durumunun yukarıdaki bilgiler dahilinde olup olmadığını kontrol etmek gereklidir sağlıklı günler dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.