Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2021 15:26 (Üye) Soru : iki farklı mükellefim için gider pusulası uygulaması adına sorularım olacak. 1. Sorum: Mükellefim gerçek usulde gelir vergisi mükellefi halı tasarımı ve üreticisi. Gerekli durumlarda bazı tasarımcılardan, yapacakları çizimler için ücreti karşılığında hizmet almak istiyor. Ancak bu hizmeti alacağı taraf vergi mükellefi değil ve süreklilik arzeden bir işlem değil. Bu durumda gider pusulasını stopaj ve kdv yönünden nasıl düzenlemesi gerekiyor? Veya başka tavsiye edeceğiniz bir yolu var mıdır? 2. Sorum: Mükellefim gerçek usulde gelir vergisi mükellefi yine ve ticari reklam işi yapıyor. Youtube üzerinden süreklilik arzetmemek üzere youtubera tanıtım videosu çektiriyor. Youtuber vergi mükellefi değil. Kendisine yapacağı ödemeyi gider pusulası ile nasıl yapabiliriz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : Bahsettiğiniz iki iş kolu için vergi mükellefiyeti tesis ettirilmesi gerektiği görüşündeyiz. Şayet gider pusulası ile ödeme yapılacak ise GV stopajı ve KDV hesaplanmaz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.