Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2021 15:38 (Üye) Soru : Merhaba, İstanbul veteriner Hekimler odasına düzenleyeceğimiz Serbest Meslek makbuzunda tevkifat uygulamamız gerekir mi? Bu odalar Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarımıdır. Yoksa Veteriner Hekimler Birliğimi Bu kapsama girmektedir.

Cevap : İstanbul veteriner Hekimler odası ; Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşudur. 01/03/2021 Tarihinden itibaren Avukatların ,SMMM lerin YMM lerin ve Diğer Serbest meslek erbapları tarafından AŞAĞIDAKİ KURUM VE KURULUŞLARA HİZMET vermeleri halinde düzenlenecek e-smm da , hesaplanan KDV için 5/10 oranında KDV tevkifatı yapacaklar. (KDV dahil 1.000 TL nin üstünde) **5018 SAYILI KANUNA ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlar, **Kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, **Döner sermayeli kuruluşlar, **KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI, **Bankalar ,SİGORTA VE REASÜRANS ŞİRKETLERİ, ** Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları **Kalkınma ajanslarına ifa (yapılan ) edilen ve TEBLİĞDE ÖZEL OLARAK Belirlenmeyen DİĞER BÜTÜN HİZMET İFALARINDA söz konusu alıcılar tarafından (5/10) oranında kdv tevkifatı uygulanır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.