Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2021 15:44 (Üye) Soru : gelir vergisi mükellefim; genellikle tekstil firmalarının üretim demirbaşlarına tamir bakım onarım hizmeti vermekte ve ekinde parçalar ekleyip veya parçalar değiştirip satmaktadır. kısmi tevkifat alıcı listesine baktığımda tevkifat uygulamamam sonucunu çıkarıyorum. Ancak bu konuyu tanıdığım mali müşavir arkadaşlarıma da danıştım tartıştım.7/10 oranında tevkifat uygulaman gerekir diyenler oldu. Sonuçta tamir bakım onarım giriyor faturaları tevkifata tabi olmalı diyen kişiler oldu.okuyup anladığımız şeye de güvenemez olduk. Sanırım bu konuda fazlaca bilgi kirliliği var. Ve bizlerde yetersiziz. Sizlere de danışmak istedim. aydınlatır mısınız?

Cevap : Düşünceniz doğrudur. Bu konu yeni değil 10 yıldır devam ediyor Yeni düzenlenen Tebliği de bu konu da değişiklik yapılmamıştır. Size önerimiz özellik ile sosyal medyada bulunana bilgilere itibar etmeyiniz. GİB, Türmob ve İSMMMO web sayfalarını takip ediniz. KDV TEVKİFAT LİSTESİ LİNKİ https://archive.ismmmo.org.tr/docs/mevzuat/PratikBilgiler/2021_vergi/10.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.