Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2021 15:49 (Üye) Soru : merhabalar üstad , bir mükellefim sebze ihracatı yapacak , çiftçiden alınan sebzeler icin müstahsil makbuzu ıle alım yapılması mı gerekir ?.( çiftçilerde fatura olmadığından dolayı ) 2.Eğer mğstahsıl makbuzu ile alım yapacaksak bunda stopaj var mıdır ?

Cevap : Vergi mükellefi olmayan çiftçiden alınan tarımsal ürünler için Müstahsil makbuzu düzenlenir ve müstahsil makbuzunda aşağıda belirtilen durum ve oranlarda GV stopajı yapılır. GVK MADDE 94/ 11. Çiftçilerden satın alınan ziraî mahsuller ve hizmetler için yapılan ödemelerden; a) Hayvanlar ve bunların mahsulleri ile kara ve su avcılığı mahsulleri için, i) Ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınanlar için ( % 1) ii) (i) alt bendi dışında kalanlar için ( % 2 ) b) Diğer ziraî mahsuller için, i) Ticaret borsalarında tescil ettirilerek satın alınan zirai mahsuller için %2) ii) (i) alt bendi dışında kalanlar için ( % 4)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.