Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.04.2021 16:37 (Üye) Soru : Sayın Yetklili, Aşağıda yer alan bilgi doğru mudur? Bir mali müşavir ile görüş ayrılığına düştük. Site yönetimlerine düzenlenen faturalarda su son covid sürecinde %18'den %8'e düşürme durumu var mıdır? 2812 sayılı Karar ile 31/07/2020 tarihinden geçerli olmak üzere, 31/05/2021 tarihine kadar (bu tarih dahil) aşağıdaki hizmetler için % 8 KDV oranı uygulanacaktır. ö) Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç), maddesine göre; Çağdaş toplumlar metropoller, kentler de artık toplu konutlar, rezidanslar veya iş merkezleri bina yönetim şirketleri tarafından yönetiliyor. Faturalar bu yönetimlere kesiliyor. Bu site yönetimlerinin kendi bünyesinde güvenlik, temizlik, teknik personel çalıştırma yerine, dışardan temizlik-güvenlik veya bina yönetimi firmaları üzerinden hizmet alındığında da aidatlara %18 KDV ödeniyor, bu da tüm vatandaşlara yüksek aidat olarak yansıyor haliyle. İşte tam da bu noktada “Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç)” KDV oranı %8 ‘e düşmesini nasıl anlamak gerekmektedir. Sitelerin temizlik hizmetleri için düzenlenen faturalarda kdv oranı %8 mi düzenlenecek. Fatura toplu olarak site yönetimine düzenlenmektedir. Hayır, sadece hane halkına verilen hizmet deyip site yönetimlerine iş yeri muamelesi mi yapacağız, yoksa burda hane halkından kasıt toplu konut veya konut yaşam alanları diye algılayıp, misal organize sanayi yönetimleri vs değildir. İş yerleriyle ilgili oluşumlar değildir deyip site yönetimlerinin aldığı bu tür hizmetlerde %8 uygulanmalıdır mı diye yorumlamak gerekmektedir.

Cevap : % 8 kdv uygulaması sadece konut (daire ) sahibine bireysel olarak verilen "Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri (malzemeler hariç)," ile sınırlıdır. Diğer haller bu kapsama girmez.Site yönetiminin aldığı hizmet için % 18 KDV uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.