Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2021 10:57 (Üye) Soru : Son yapılandırmadan yararlandık, mükellefimiz 7256 sayılı son yapılandırma kanunundan yararlanarak SGK borçlarını yapılandırdı bir taksiti ödendi SSK bildirgesi gönderirken 5510 indiriminden borcu var uyarısı vererek yararlandırmadı. ilgili sigorta müdürlüğünü aradığımda henüz tüm taksitler ödenmediği için borç uyarısı vermesi normaldir dediler bu durumda tüm taksitler bitene kadar ilgili şirket indirimlerden yararlanamayacak mı ?

Cevap : İşverenlerin bu teşvikten yararlanabilmesi için; - Aylık prim ve hizmet belgeleri (APHB) yasal süresi içinde verilmelidir. – Kayıtdışısigortalı istihdam edilmemelidir. - İşverenlerin bu teşvikten yararlanabilmeleri için borçlarını nbulunmaması gerekmektedir. (Yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş borçlar uygulamayı etkilemeyecektir.) - Prim borçları işyeri bazında değerlendirileceğinden, aynı işverenin borcu olmayan diğer işyerlerinden dolayı teşvikten yararlanılabilecektir. – İhale konusu işler kapsama girmemektedir.( Sadece Ziraat ve Halk Bankası tarafından ihale edilen hizmet alımı niteliğinde kiişler bu teşvik kapsamındadır.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.