Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.06.2021 10:37 (Üye) Soru : MERHABA E-FATURALARIMIZI TASLAK HALİNDE İKEN YANİ HENÜZ GİB DEN ONAYLAMADAN VE FATURA NUMARASI OLUŞMADAN, ÜZERİNDE TARİH VE SAAT BİLGİSİ BULUNMASI HALİNDE VE İRSALİYE YERİNE GEÇER İBARESİ BULUNDURARAK ÇIKTI ALINMAK SURETİ İLE İRSALİYE OLARAK KULLANABİLİRMİYİZ? HENÜZ ONAYLAMAMIŞ OLMAMIZ İRSALİYE YERİNE KULLANMAMIZA ENGEL MİDİR? MEVZUATA AYKIRI MIDIR?

Cevap : Merhaba; Faturanız düzenlendikten sonra (fatura oluştuktan sonra) üzerinde tarih ve saat bilgisinin de bulunması şaartıyla kağıt çıktısını mal ile birlikte gönderdiğinizde ve üzerine irsaliye yerine geçer ibaresi yazdığınızda irsaliye yerine geçer "e-Fatura uygulamasına kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanm kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanm malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir." iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.