Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2021 10:51 (Üye) Soru : Merhabalar, Kolay gelsin Kıdem tazminatı ödemesi ile ilgili olarak; 2020/3 aydan beri kısa çalışma da görünen asgari ücret alan işçiyi , 2021/5 ayda işten çıkış yasağı sonlandığı zaman ki kıdem tazminatı hesaplanırken dikkate alınacak olan brüt asgari ücret 2020/3 aydaki asgari ücret mi olacak yoksa 2021/5 aydaki asgari ücret mi olacak ? 2021/5 ayda da 1 gün bile sigortalı gösterilmeden çıkışı yapılacak. Yani 5 ayda da ücret olmayacaktır. Kıdem tazminatı hesaplanırken son alınan brüt ücret dikkate alınıyor normalde. Son görünen brüt ücret 2020/3 ayda görünen brüt ücret. Kıdem tazminatı hesaplanırken, hangi ayın brüt ücreti dikkate alınacak ? Son ücretin göründüğü 2020/3 aymı ? İşten çıkış tarihi olan 2021/5 aydaki asgari ücret mi ? Teşekkürler

Cevap : Öncelikle şunu belirtmek isterim işçilerin iş sözleşmelerinin askıya alınmış hali olan kçö dönemine ilişkin iki farklı görüş mevcuttur. Ancak kanaatimce doğru olan çıkış tarihinde yürürlükte olan asgari ücret tutarıdır. Kıdem tazminatına esas ücret son ücrettir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.