Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.04.2021 11:24 (Üye) Soru : merhaba, kdv mükellefi olmayan limited şirket sigorta acentelerine kesilen faturalarda, yeni kdv tevkifat tebliğine göre kdv tevkifatı yapılmak zorunda mıdır? Bu madde sadece ana sigorta şirketleri için mi geçerlidir? teşekkürler.

Cevap : KDV tevkifatı için karşı tarafın (sigorta firmasının) KDV mükellefiyetinin olup, olmaması önemli değildir. 35 seri nolu tebliğide;" KAPSAM da belirtilen kurum ve kuruluşlara yapılan Tebliğde belirtilmeyen DİĞER BÜTÜN HİZMETLER İçin hizmeti satanlar tarafından hesaplanan KDV den 5/10 oranında tevkifat yapılacaktır." ifadesi bulunmaktadır. (2) nolu KDV mükellefiyeti SÜREKLİ mükellefiyet değildir. KDV tevkifatı olduk ca verilir. Diğer taftan Fatura kime kesiliyor ise o mükellefe tevkifat yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.