Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.04.2021 13:54 (Üye) Soru : merhaba , A LTD.STI tv - müzik seti - cep telefonu gibi Elektronik Eşyalar satan bir firmadır. 2016 ve 2017 yıllarına ait kurumlar vergisi matrah arttırımı yapılmıştı. şimdi 2017 yılı ekim ayına işlenen gider faturasının KOD LİSTELERİNE giren bir fimadan olduguna dair tespit yazısı geldi. 1 - Matrah Arttımı yaptıgımız firma icin KDV beyanname düzeltme istene bilir mi ? bununla alakalı bir vergi cezası kesilir mi ? 2 - Kurumlar Matrah Arttımı yaptıgımız firma icin KURUMLAR VERGISI icin beyanname düzeltme istene bilir mi ? bununla alakalı bir vergi - kaçakçılık vb. cezası kesilir mi ? 3 - uzlaşmaya gidilirse KDV açısından veya KURUMLAR VERGİSİ açısından yeni tahakkuk edecek Vergilerin , aslında bir indirim olur mu? tahakkuk edecek diger cezalardan bir indirim olur mu ? tesekkurler

Cevap : 1-2-KDV ve KV artırımı(vergi/matrah artırımı) yapılmış ise düzeltme yapılmaz. 3-Vergi incelemesi sonucu tarh edilen vergi ve cezalar için uzlaşama talep edilebilir. Uzlaşmada nasıl indirim yapılacağını komisyon belirler. Belli bir sınır ve standartı olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.