Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2021 09:06 (Üye) Soru : Sayın Danışman; 24 Blok yapı ve 1096 bağımsız bölümden oluşan toplu yapıda, yönetim Kurulunca 4a sigortalı olarak çalıştırılan elektrik ve mekanik teknisyenlerine olabilecek arızalara zamanında müdahale edilebilmeleri için blok yapılarda bulunan ortak dairelerden birer adedi tahsis edildi. Mülkiyeti kat maliklerinin olup çalışanlara barınma için tahsis edilen bu konutlardan çalışanların sağladığı fayda gelir vergisi mevzuatı bakımından nasıl değerlendirilmelidir. Ücret kazancı mıdır? Gelir vergisinden muaf mıdır? Gelir vergisi tevkifatı yapılacak mıdır ? Ücret bordrosunda gösterilecek mi? Vereceğiniz kıymetli bilgileriniz için şimdiden teşekkür ediyoruz.

Cevap : Kiralama AYNİ ÜCRET ödemesidir. Kiranın piyasa fiyatı ile Brüt maaşa eklenerek bordroda yer alacak ve vergilenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.