Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2021 09:30 (Üye) Soru : Merhaba Üstat, Şirket ortağından emsal bedelin üzerinde gayrimenkul satın almak mümkün mü? Şirket gayrimenkul 'ünü de ortağına satarken emsal bedelinden mi satmak zorunda? Bu işlemde gayrimenkul alım satım ticareti yapıyor olmak zorunluluğu var mı? konu çok acil, destek olursanız sevinirim.

Cevap : Şirket emsalin üzerinde ortağa G.menkul satması halinde ; KVK 13.Maddesinde tanımlanan "Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımı" ile ilgili olarak incelemeye tabi tutulur.G.menkulün satışı için g.menkul ticareti yapmak zorunluluğu olmaz. Şirket aktifindeki değerleri ortak ve ilişikili kişilere emsalinden yüksek bedel ile satamaz. İlişkili olmayan kişilere elbette emsal kavramı dikkate almadan satabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.