Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2021 11:59 (Üye) Soru : Merhaba, E-Birlik hizmet sözleşmelerinin yenilenmesi sırasında, karşımıza asgari ücret tarifesindeki tutarlar geliyor ve bizden sözleşme tutarı yazmamız isteniyor. Bizim bazı mükelleflerimiz 3-4 yıldır zarar ediyorlar, ciroları yok, iş yapamıyorlar ve bu yüzden muhasebe ücretini de uzun zamandır ödemiyorlar. Ancak biz beyannamelerini vermeye devam ediyoruz. Makbuzlarımızda tahsilat usulüne göre düzenlendiği için bu mükelleflere makbuz düzenlemiyoruz. Bunun yanı sıra asgari ücret tarifesinin altında ücret ödeyen mükelleflerimizde mevcut, daha fazla para ödemem yoksa çalışmam diyor. Bu tarz mükellefler için e-birlik sisteminde sözleşme tutarı bölümüne ne yazmamız gerekiyor? Son olarak sisteme tanımlamanın son günü ne zaman acaba? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Cevap : Meslek mensupları Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanmış mesleki asgari ücret tarifesine göre belirlenen asgari tutara göre her ay bedel alınsa da alınmasa da e-smm veya fatura düzenlemek zorundadır. Gerek sözleşme gerek ise belge düzenlemesi konusundaki belirlemeler Yasalarda belirtilen zorunluluk dur. Bu konuda Danışma birimi olarak olumlu veya olumsuz yorum yapamayız. Ekonomik kriz nedeni ile bir özel durum düzenlemesi yoktur. Sözleşme düzenleme konusunda belirlenmiş bir tarih yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.