Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.04.2021 15:02 (Üye) Soru : Değerli Danışman, Şirket sahibi daha önce kendi adına aldığı, buzdolabı,bilgisayar, yazıcı, toplantı masası...vs. eşyaları şirkette kullanacak. Gider pusulası noterden yaptırdık. 1-Gider pusulası nasıl düzenlenecek? Şirket sahibi vergi mükekkefi değil. Bu durumda nihai tüketici olarak düşünürsek stopaj ve fon payı kesilecek mi? Yardımlarınızı rica ederim.

Cevap : Gider pusulası zaten vergi mükellefi olmayanlardan alınan mal ve hizmetler için kullanılır. Satıcının (Şirket ortağı) TC numarası ,adresi yazılır ve ıslak imzası ile imzalatılır. Fon payı diye bir tanımlama yok. Tasdik ettirdiğiniz Gider pusulası Çok eski basılmış olduğu için gereksiz bir tanımlamadır dikkate almayınız. Gider pusulasına alınan mallar tek tek yazılır. KDV ve GV stopajı hesaplanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.