Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2021 09:52 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, Son günlerde artan İnternet üzeri satış ve Youtuberci gibi mükellefiyetler sebebi ile sık sık Home Ofis açılışı yapmak durumundayız. Burada Mükellef olacak Kişi mal sahibi olunca veya Mükellef olacak Kişinin Home ofis açacağı mesken anne, baba veya eşi adına ise sorun yaşamıyoruz. Ancak Tapu sahibi mükellef olacak kişi değil ise ve yine Tapu sahibi mükellef olacak kişinin anne babası vss değil ise mükellef kira kontratını kiminle düzenleyecek tereddüte düşmekteyim. Burada en sık karşılaşılan durum Meskenin kiracısın anne, baba veya eşi olduğu durumdur. Mükellef olacak kişi anne, baba ve eşi ile ile kontrat düzenleyip mi stopaj yatırmalı ; yoksa anne baba veya eşi mal sahibi ile kontratı iptal edip , Bu meskende işyeri açacağız deyip mal sahibi ile mükellef olacak kişi arasında yeni kontrat mı düzenlemeliyiz.

Cevap : Kira sözleşmesi mal sahibi ile yapılır.Mal sahibinin izni (muvafakatı) var ise kiracı ile de sözleşme yapılabilir(alt kiracı olarak)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.