Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2021 10:17 (Üye) Soru : 1 mart 2021 tarihinden itibaren katmadeğer vergisi kismi tevkifat listesi ne göre yaptığımız iş büyük süper marketlere buzdolabı soğuk hava depoları satımı tamiri bakımı ve yedek parça temini işi ile uğraşmaktayız 1. soru bazı firmalar işçilik bedeli ile yedek parçalarıda bir fatura niteliğinde görüp tüm faturayı tevkifat uğratıyor ( carrefour sa gibi ) 2, soru ise bazı firmalarımız bize hiç tevkifat uygulaması yapmamanız lazım çünkü siz belirlenmiş alıcılara satıyorsunuz diyor konu ile görüşlerinize ihtiyacımız var saygılarımızla

Cevap : 1-Tevkifat sadece işçilik hizmetime uygulanır. Faturada işçilik hizmetini ayrı gösterilmesi gerekir İşçilik dahil kavramı yazılır ise tamamı üzerinden tevkifat yapılır. 2-Tevkifat alıcının isteğine göre değil; tebliğ hükümlerine göre hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.