Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2021 10:24 (Üye) Soru : Şirketimiz iş gücü temini yapmakta ve müşterilerimize 9/10 oranında tevkifatlı fatura kesmekteyiz. Lakin işgücü temini dışında oluşan masraflara istinaden (iş sağlığı güvenliği hizm.gibi) yansıtma faturalarımızda tevkifat uygulamamaktayız. Öncelikle bu işlem doğru mudur ? Asıl soruma gelince, sigorta şirketleri tüm alımlarında tevkifatlı fatura almaktalar, sigorta şirketlerine de işgücü temini ve masraf yansıtması yapacağız. Bu durumda işgücü tevkifata tabi iken masraf yansıtmalar da mı tevkifata tabi olacaktır. Aydınlatmanızı rica ederim. Teşekkürler

Cevap : İş gücü kiralaması dışındaki hizmetle faturada ayrı gösterilmesi koşulu ile bunlara tevkifat hesaplanmaz. Sigorta firmasına düzenlenecek yansıtma faturası konusun da 35 nolu KDV genel tebliğinde net bir açıklama YOK. Bize göre ; Sigorta firmasına düzenlenecek yansıtma faturasında hesaplanan KDV için 5/10 oranında KDV tevkifatı hesaplanacağı yöndedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.