Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2021 11:32 (Üye) Soru : üstatlar herkese selamlar bir müşterim inceleme geçiriyor bir demirbaş alışı yaptıldı faturada 3 kalem yazıyor dolap , toplantı maasası ve işçilik olarak vergi müfettişi işçiliği özel maliyet yapman gerekiyor bunu demirbaşa atamazsın yanlış yazdın tek düzen mühasebe sistemine uymamaktan dolaşı tutanak tutucam diyor VUK 273 e göre ''273 – Alat, edevat, mefruşat ve demirbaş eşya maliyet bedeli ile değerlenir. Bunların maliyet bedeline giren giderler, satınalma bedelinden gayrı komüsyon ve nakliye giderleri gibi özel giderlerdir. İmal edilen alat, edevat, mefruşat ve demirbaşlarda imal giderleri satınalma bedeli yerine geçer. '' diyor Madde 262 – Maliyet bedeli, iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması münasebetiyle yapılan ödemelerle bunlara müteferri bilümum giderlerin toplamını ifade eder. denetmen bununla ilgili özel maliyet yapman gerekiyordu yanlış yaptın ceza kesilmesi gerekiyor diyor faturada masa ve dolabın işçiliği nasıl oluyorda özel maliyet oluyor bu ürünler beraberimizde getirilebilecek olan şeşyler ben araştırdım mukteza bulmadaım lehte veya alehte olarak ama konun çok açık demirbaş maliyet bedeli ile değerlenir maliyet bedeli alımda katlanılan tüm masraflardır diyor sizde bununla ilgili destekleyici belge varsa paylaşmanızı rica ederim.

Cevap : Muktezaya gerek yok Kanun maddeleri gayet açık açık. Özel maliyeti tanımlayan VUK 272. maddeyi yeniden okusun.Tutanak yapıp ceza uygulayacaksa uygulasın Düzenlenecek İhbarnameye dava açın.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.