Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.04.2021 12:55 (Üye) Soru : Üstadım merhaba, bir limited şirket internet ortamında tarım konusu ile ilgili zoom eğitimi verecek, şirketimiz eğitime katılanlara 1000 TL altında olan tahsilatları için fatura kesecek, bu faturada tevkifat olacak mı? Eğitim veren şahıs ise vergi mükellefi değildir, bu kişi ile bağımlı olarakta çalışmıyoruz, eğitimi veren kişiye ödememizi gider pusulası düzenleyerek mi ödeme yapmalıyız, ayrıca bu eğitimler sürekli olabilir, her seferinde gider pusulası kessek olur mu, çünkü eğitimi veren kişi bir köylü sertifikası yok ancak bu konuda bilgi sahibidir, dolayısıyla eğitimi veren kişi mükellefiyet mi açmalı, veya biz kısmi sigortalımı göstermeliyiz yardımcı olurmusunuz, teşekkür ederim.

Cevap : Şirketiniz eğitim faaliyeti için 1.000 TL nin altında , üstünde ayrımı olmaksızın düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır Hesaplanan KDV den tevkifat yapılmaz. Eğitim veren kişiler GV mükellefiyeti olmaları veya sizin bordronuz da yer almaları gerekir. Gider pusulası ile ödeme olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.