Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2021 09:05 (Üye) Soru : Sayın Danışman, Şirket sahibi, şahsına ait krediyle aldığı binek otomobili kendi şirketine kiralayacak. Noterden kira sözleşmesi yapması gerekir mi? Her ay kira bedeli kadar Gider pusulası kesmelimiyiz? KDV1, KDV2 ve Gelir Vergisi stopaj için işleyiş nasıl olacak? Yardımlarınızı rica ederim. Saygılarımla,

Cevap : Şirketin sahibi olmaz. Şirketin ortak veya ortakları olur. Şirket Tüzel kişiliği farklı bir kişilik dir. Kira sözleşmelerinin Noterden yapılacağına ilişkin bir zorunluluk yoktur.Gider pusulası yapılması gerekemez. Kira tutarı Banka kanalı ile ödenir. Banka dekontu yeterlidir. Brüt kira üzerinden GV stopajı yapılır.31/05/2021 Tarihine kadar % 10 daha sonra % 20 GV stopajı yapılır. Şirketin , Vergi mükellefi olmayan şahıslardan kiralamış oldukları taşıtlar için yaptıkları Brüt ödemeler üzerinden KDV Kanunu 9. Maddesi gereğince %18 oranında (31/05/2021 tarihine kadar % 8 ) Sorumlu Sıfatıyla KDV hesaplamaları gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.