Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2021 10:36 (Üye) Soru : Merhaba Sayın danışan , muhsgk beyannamesi verirken aylık verilen beyannamelerde vergi kısmında agi yi sgk kısmında da agi bölmünü doldurup beyan ediyoruz. aylık muhsgk da uyarı almadan onay almaktayız. fakat , 3 aylık verilen muhsgk beyannamelerinde , vergi kısmı boş oldugından "SGK Bildirimleri" bölümünde AGİ tutarı girdiniz. Beyannamenizde vergi kesintilerinizi beyan ediyorsanız "Vergiye Tabi İşlemler" bölümünde "Asgari Geçim İndiriminden Doğan Mahsup Edilecek Gelir Vergisi Kesintisi" tutarını da girmelisiniz.''bu uyarıyı vermekte , bizde ocak/şubat aylarında sgk ksımında agi ve gelir vergisi kısımlarını boş vererek onayladık. 3 aylık verecğimizde dönemde sgk kısmı nasıl doldurulmalıdır? mart ayının agi, gelir vergisi m. ve gelir vergisi mi yazılmalı veya 3 aylık toplam alınıp yazıl malımı ? yardımlarınızı rica ederiz.

Cevap : Sigortalı için hesaplanacak asgari geçim indirimi tutarı bu bölüme yazılacaktır. Burada belirtilen asgari geçim indirimi toplamları vergi bildirimi bölümünde belirtilen asgari geçim indirimi ile tutarlı olmalıdır
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.