Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2021 10:04 (Üye) Soru : sayın danışman merhaba,pastane ve unlu mamülleri üzerine müşterimiz var.masada srvisimizde ve alıp giden müşterimzide var. pandemi sebebiyle kdv oranları yeme içme hzimeti sunan yerlere %1 olarak uygulanmakta.fakat alıp giden müşteri içnde aynı kdv oranı konusunda tereddütümüz var. neticede örnek olarak müşteri suyu bakkaldan % 8 oaranı ile alıyor.bizim de alıp giden müşteri içnde aynı %8 kdv oranı uygulammaız gerekmezmi.çok fazla detaylandırdım kusura bakmayın.şimdiden teşekkür edrim.

Cevap : Müşterinin iş yerinde yemesi veya alıp götürmesinde farklı KDV oranın uygulanmaz. 31/05/2021 tarihine kadar % 1 olarak uygulanır. """"KDV Ekli II Sayılı listenin “B ) DİĞER MAL VE HİZMETLER “ Bölümünün 24 üncü sırası YEME , İÇME HİZMETLERİ : Kahvehane, kır kahvesi, çay bahçesi, çay ocağı, kıraathane, kafeterya, pastane, ayakta yemek yenilen yerler, yemeği pakette satan veya diğer şekillerde yemek hizmeti sunan yerler, lokanta, içkili lokanta, kebapçı ve benzeri yerlerde verilen hizmetler""""
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.