Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2021 11:53 (Üye) Soru : Arabaların üzerine o firmaya ait görselleri yapıştıran bir frimamız var.Aynı zamanda firmanın logolarını ve bilgilerini kapılarına,camlarına hazırlayıp yapıştırıyorlar.Bu ticari reklam hizmetine girer mi?Reklam hizmeti işini alan firma bu firmaya işi taşeron olarak veriyor.Yani şu görselleri hazırla ve şuralara yapıştır diyor.Veya firma direkt gelip benim arabalarımın üzerini firmamın bilgileriyle kapla diyor.Buna benzer hizmetler yapıyor.Ticari Reklam Hizmeti olarak değerlendirip tevkifat uygulamalı mıyız?

Cevap : Yapılan iş Reklam işidir. TİCARİ REKLAM Tebliği de aşağıdaki tanımlama yapılmaktadır. 2.1.3.2.15.2. Kapsam Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.