Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2021 13:16 (Üye) Soru : Üstadım Merhabalar, Muhasebesini tuttuğu Anonim Şirketin Kayıtlarında 529 hesap altında Zarar karşılığı olarak ortaklardan alınan paralar var. Bu paralar 2003 ve öncesinde alnmış. Aynı zamanda bu paralara enflasyon düzeltmesi yapılmış. Enflasyon düzeltmesi ayrı olarak gözüküyor. Bir de 580 hesapta düzeltilmiş geçmiş yıl zararları ve bu zararlara ilişkin Enflasyon düzeltmesi mevcut. Burada da enflasyon düzeltmesi rakamı ayrıca gözüküyor. 529 hesaptaki rakamları 580 hesapta yer alan Düzeltilmiş geçmiş yıl zararları hesabına virmanlamak suretiyle kapatabilir miyim. Bunun vergisel açıdan bir sakıncası var mıdır? Bilgilerinize sunar, yardımlarınızı rica ederim. İyi Çalışmalar Dilerim.

Cevap : . Ortaklardan alınan Borçlar 331 hesap da takip edilir.529 hesabı tanımı ile kaydın örtüşmediği açık.Yanlış ve TDHP na aykırı olarak önceden yapılmış kayıtların nasıl düzeltileceği konusunda yorumumuz yok
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.