Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.04.2021 16:31 (Üye) Soru : Merhaba, Alıcımızdan (120), alacağımızı tahsil edemeyince icraya vermek istedik. Bunun için İcra dosyasına 20.000 tl harç yatırmış bulunmaktayız. Sonrasında alıcı ile anlaşarak protokol imzalamış ve cari hesabımızın üzerine ilave olarak yaptığımız bu 20.000tl masrafın tarafımıza ödenmesi için protokole de bu rakamı ekleyerek taraflar imzalamıştır. Bu duruma istinaden alıcıya 20.000tl lik yansıtma faturası düzenleyeceğim. Faturada kdv hesaplanmayacak. Lucanet programı üzerinden e- fatura oluştururken kdv yi sıfır görünce sistem otomatik istisna kodu seçmeye zorlamaktadır. Aksi halde faturayı oluşturmamaktadır. Buradaki istisna kodu ne olmalıdır. ve fatura açıklama kısmına ilave olarak bir yazı yazmamız gereklimidir? Bilgi verebilirseniz memnun olurum. İyi çalışmalar. F. ÖZGE KÜÇÜKOĞLU 0532 501 84 43

Cevap : Yansıtma faturası olmaz. İcraya yatırılan tutar gider yazılır.Karşı taraf dan alınan bedel içinde normal gelir faturası düzenlenir.Fatura düzenlenmesi için Programcağızla ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.