Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2021 09:49 (Üye) Soru : Merhaba işlerin tam olarak beli olmasa da artarak yükseldiği bir ortamda devamlı çalıştıığımız müşteriye 31.03.2021 tarihinde 1000 tl altında tevkifatlı fatura kestik müşteri faturamızı iade ettiler . KDV Beyanımızı verdik. fatura ve beyannameyi Düzeltme yapmak istemiyorum. kdv 2 vermez ise cezalı duruma düşer miyiz. müşteriye cevap vermek adına 1000 tl altındaki işleme tevkifatlı fatura kesilebileceğine dair konu hakkında çıkmış uygulama , tebliğ varmıdır. yorumlarınızı rica ediyorum.

Cevap : Beyan süresi geçen dönem için faturanın iadesi Karşı tarafça İADE FATURASI düzenlenerek mümkün olur. Kısmi kdv tevkifatında KDV dahil 1.000 TLnin altındaki fatura da KDV tevkifatı yapılmaz.Tutar 1.000 TL nin altında olaması halinde kdv tevkifatı yapılamayacağı diye bir düzenleme olmaz. Taraflar razı ise 1.000 TL nin altında da kdv tevkifatlı fatura düzenlenebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.