Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.04.2021 13:38 (Üye) Soru : Sayın ilgili; 4447/28. madde ilave istihdam desteği ile ilgili; destek süresinin sona ermesinden itibaren destekten yararlanılan ortalama süre kadar fiilen çalıştırılması gerekmektedir, denilmektedir. Destek talebini destek süresi sona ermeden 3.ay da sonlandırmak istiyoruz. 4.ay dan itibaren en az yarısını çalıştırmamız yeterli oluyor mu, Yoksa, destek süresinin sona erdiği (çıkış yasağı 17.05.2021 ) tarihinden sonra bu kişilerin yarısını çalıştırmaya devam mı edeceğiz

Cevap : - Destekten Yararlanılan Ortalama Süre = Destekten Yararlanılan Tüm Sigortalıların Gün Sayısı / Destekten Yararlanılan Sigortalı Sayısı formülü vasıtasıyla bulunacaktır. Destekten yararlanılan sigortalı sayısının yarısı kadar sigortalının her birinin, destek süresinin sona ermesinden itibaren, destekten yararlanılan ortalama süre kadar fiilen çalıştırılmaması halinde, işveren 4447 sayılı Kanunun 28 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan prim desteğinden yersiz yararlanmış olacağından, yersiz yararlanılan destek tutarları 5510 sayılı Kanunun 89 uncu maddesinin ikinci fıkrası uyarınca gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte işverenden tahsil edilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.