Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.04.2021 09:16 (Üye) Soru : Üstadım. Sorumuz şudur. Gerçek kişi mükellefi devremülk almıştır. Lakin üstüne tapu devri yapılmadan 3 üncü kişiye muvafakatname vererek tapunun 3 üncü kişiye geçmesini sağlamıştır. Gerçek kişi tapuyu üstüne almadan satış sözleşmesi ile 30000.tl maliyetle almış ve 3 üncü kişinin adına tapu verilmesini sağlamıştır tapuda yazan satış bedeli 60000.tl dir. Burda ilk gercek kişi mükellefi bir kazanç sağlamış gözükmektedir. Burda vergilendirme nasıl ve hangi tür kazanç girmektedir. Cevabınız için teşekkur ederim

Cevap : G.menkullerde sözleşme değil Tapu kayıtları dikkate alınır. Tapu kişi adına değil ise satış dan bahsedilmez. Bahsettiğiniz satış yönteminin hukuki karşılığı yok.Elde edilen kazanç . Arizi kazanç dır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.