Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.04.2021 12:03 (Üye) Soru : merhaba üstad , bir mükellefim kardeşi ve eşini işe aldı. Sigortalı tesvik sorgulaması yaptığım zaman 6111 sayılı tesvikten yararlanıyor.Sorum şu ki 1.dereceden akrabalar bu tesvıkten yararlanması sorun teskil eder mi ? Cevap:Sayın, Sigortalı Yönünden 6111 Teşvikini Değerlendirecek Olursak; 01/03/2011 ila 31/12/2020 tarihleri arasında işe alınmış olmalı, 18 yaşından büyük olmalı, İşe alındığı tarihten önceki 6 aylık dönemde işsiz olmalı, Ortalama sigortalı sayısına ilave çalıştırılmalı. Kadın sigortalılar açısından öncelikli olarak 18 yaşından büyük olma şartı aranırken, teşvikten faydalanılacak erkek sigortalı için 18-29 yaş şartı aranmaktadır. 29 yaşından büyük erkek sigortalılar için İŞKUR kaydı aranmakla birlikte 6 ay süre ile yine teşvik imkanı getirilmiştir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Merhabalar sorum anlaşılmadığını düşünerek tekrar soruyorum . 6111 sayılı teşvikte 1. Derece akrabaların yararlanmasında bir kısıtlama var mı?

Cevap : Bir senden bir benden teşviğinde ; şe giriş tarihi itibarıyla sigortalının, işverenin birinci derece kan veya kayın hısmı ya da eşi olması durumunda söz konusu sigortalıdan dolayı bu maddede yer alan destekten yararlanılamaz. Sigortalının işe giriş tarihinden sonra işverenle arasında oluşan hısımlık veya evlilik durumları destekten yararlanmayı etkilemez. 6111 de değil
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.