Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 19.04.2021 14:53 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Organizasyon, kongre seminer hizmeti veren LTD şirketi müşterisi olan kanunla kurulmuş bir Oda için organizasyon hizmet vermiştir. Organizasyona üyelerin katılımı ücretli olup ödemlerini LTD şirkete yapmışlardır. Aynı organizasyon için tüzel kuruluşlar da organizasyonun yapılmasını desteklemek amacıyla Sponsorluk Bedeli altında LTD şirkete ödemede bulunmuşlardır. Sorumuz: Organizasyona Sponsorluk ödemesi yapan tüzel müşterilere fatura kesilirken KDV oranı %8 mi uygulanacaktır? Fatura kdvsi tevkifat uygulaması yapılacak mıdır? var ise oranı ne olacaktır? Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden 31 Mayısa kadar geçerli indirimli kdv oranlarına tabi miyiz? Saygılarımızla

Cevap : Odaya Düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır. Hesaplanan KDV den 5/10 oranında KDV tevkifatı hesaplanır. Cumhurbaşkanlığı kararnamesine istinaden 31 Mayısa kadar geçerli indirimli kdv oranı (% 8) ; "Kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark GİRİŞ ÜCRETLERİ" içindir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.