Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2021 09:24 (Üye) Soru : SAYI N DANIŞMAN MÜŞTERİMİZDEN ALDIĞIMIZ DÖVİZLİ ÇEKİ TEDARİKCİMİZE VERDİK,ÇEK KARŞILIKSIZ ÇIKTIĞI İÇİN İADE EDİLDİ.İADE ESNASINDA MB ALIŞ KURUNDAN İŞLEM YAPTIM.FAKAT TEDARİKCİ FİRMA ÇEKİ ALDIĞI GÜNKÜ MB KURUNDAN İŞLEMİ YAPMIŞTIR.HANGİ KUR BAZ ALINMALIYDI. KONUN İLE İLGİLİ KANUNİ BİR YAZI VAR MIDIR. ? TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : 217 seri no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği’nin “3.1 Yabancı Paraların ve Yabancı Para Cinsinden Olan Borç ve Alacakların Değerlemesi” başlıklı bölümünde; değerlemenin T.C. Merkez Bankasınca Resmi Gazete’de geçici vergi döneminin kapandığı tarih itibariyle yayımlanan döviz alış kurları esas alınarak yapılacağı belirtilmiştir. Ayrıca 283 no’lu VUK Genel Tebliğinde belirtildiği üzere, kasada mevcut yabancı paralar efektif alış kuru ile diğer kaydi paralarla dövizli borç ve alacaklar döviz alış kurları ile değerlenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.