Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2021 15:07 (Üye) Soru : Üstad kolay gelsin. Bir personelimiz iş göremezlik raporu almış aldığı tek İş göremezlik raporunda hastane yatış tarihi : 29.03.2021 hastaneden çıkış tarihi: 01.04.2021 rapor başlama tarihi ise 02.04.2021 dir.Hastanede yatış süresi de rapordan sayılır mı diye bir soru sormuştum.Hastanede yatışına ilişkin de raporu olması lazım demişsiniz Ama zaten verilen raporda hastane yatış tarihi de yazılı ayrı bir rapora gerek var mı ki İkinci sorum : nisan ayında kapanan işyerimizdeki işçileri 17-İşyerinin kapanması kodu ile işten çıkarabilir miyiz.Bu konuda herhangi bir değişiklik oldu mu

Cevap : 1. var çünkü Hastalık halinde geçici iş göremezlik ödeneği; Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla sigortalıya ortaya çıkan iş göremezliğin üçüncü gününden başlamak üzere her gün için verilmektedir. Hastalık halinde verilecek geçici iş göremezlik ödeneği, > Yatarak tedavilerde günlük kazancının yarısı, > Ayaktan tedavilerde ise günlük kazancın üçte ikisidir. 2. işyerinin tamamen kapanması ile ilgili kod 17 olup bir değişiklik yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.