Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2021 14:58 (Üye) Soru : BEN SMMM OLARAK MUHASEBE OFİSİM VAR. KİRAYA VERMEK AMACIYLA BİR DÜKKAN SATIN ALDIM. BU DÜKKANI KİRAYA VERDİM. BURADA BU DÜKKANIN ALIŞ FATURASINI DEFTER BEYANA İŞLEYİP KDV SİNİ İNDİRİM KONUSU YAPIP DÜKKAN BEDELİNİDE AMORTİSMANA MI TABİ TUTACAĞIM. VE BÖYLE BİR DURUMDA KİRA BEDELİ İÇİN KİRA FATURASI MI KESECEĞİM. VE KİRA FATURASI KESERSEM SERBEST MESLEK MAKBUZUYLA NASIL KESECEĞİM. YOKSA BU FATURAYI İŞLEMEYİP BURADAN ELDE ETTİĞİM GELİRLERİ YILLIK GELİR VERGİSİNDE G.M.SERMAYE İRADLARINDA MI GELİR OLARAK BİLDİRECEĞİM. İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Cevap : ŞAHSİ MAL VARLIĞINIZDA OLAN İŞ YERİNDEN ELDE EDİLEN GELİR GMSİ DIR. KİRACI TARAFINDAN ÖDENECEK KİRA BANKADAN YAPILIR. GV STOPAJI YAPILIR. ELDE ETTİĞİNİZ KİRA İÇİN E-SMM DÜZENLENMEZ. KDV HESAPLANMAZ. GMSİ İÇİN GİDERLER GVK 74. MADDEYE GÖRE GÖTÜRÜ VEYA GERÇEK USUL SEÇİLEBİLİR. GVK 86. MADDEYE GÖRE YILLIK GV BEYANNAMESİ İ İLE BEYAN EDİLİR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.