Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2021 12:08 (Üye) Soru : Merhaba; Anonim şirkette bağımlı olarak çalışmaktayım. Firmanın dışarıdan anlaşması olduğu SMMM ve YMM yok. Benim işe başlamamla birlikte V.U.K. 15 nolu sirkülere göre firmaya verilmiş şifre var ve beyannameleri bu şifre ile gönderiyoruz. Firma ile imzaladığım iş sözleşmesi dışında aracılık sözleşmesi veya aracılık sorumluluk sözleşmesi yok. Ancak odanızdan aldığım firmanın mali tabloları vs. için kullandığım mühür var. Bu durumda V.UK. mükerrer 227. madde ve sgk nezdinde herhangi bir incelemede hakkımda sorumluluk raporu yazılabiliyor mu? Müşterek müteselsil sorumlu tutuluyor muyum? Teşekkürler

Cevap : Bağımlı çalışanlar Aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yapamazlar. Şirketin verdiği Beyannamelere sizin kimlik bilgileriniz yazılacak.Sorumluluk VUK mük.mad.227 göre değerlendirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.