Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2021 12:26 (Üye) Soru : video çekiminde kameranlık hizmeti mükellefin kazancının ticari kazanç olduğunu öğrendim. teşekkür ediyorum. bu mükellef fatura kestiğinde her hangi bir tevkifat uygulanacakmı ,yoksa hizmet bedeli artı KDV şeklindemi fatura kesecek. kolay gelsin

Cevap : Hizmet bedeli artı KDV şeklinde mi fatura düzenlenir. Ancak ; 01/03/2021 tarihinde yürürlüğe giren KDV genel tebliğine göre; 01/03/2021 Tarihinden itibaren TÜM KDV MÜKELLEFLERİ (Video çekimi yapan müşteriniz dahil) tarafından AŞAĞIDAKİ KURUM VE KURULUŞLARA HİZMET vermeleri halinde düzenlenecek , Fatura da hesaplanan KDV için 5/10 oranında KDV tevkifatı yapacaklar. (KDV dahil 1.000 TL nin üstünde ise ) KDV MÜKELLEFLERİ TARAFINDAN , **5018 SAYILI KANUNA ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlar, **Kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, **Döner sermayeli kuruluşlar, **Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, **Bankalar ,Sigorta ve Reasüransa Şirketleri , ** Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları **Kalkınma ajanslarına ifa (yapılan ) edilen ve TEBLİĞDE ÖZEL OLARAK Belirlenmeyen DİĞER BÜTÜN HİZMET İFALARINDA söz konusu alıcılar tarafından (5/10) oranında kdv tevkifatı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.