Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2021 09:23 (Üye) Soru : Sayın yetkili, Bir mükellefimizin 2020/11. ayda yeni personel işe alımları ile personel sayısı 5 kişiye yükselmiştir. Bu durumda 2021 yılında Bes sistemine dahil olması gerekirken atlanmıştır. 2021'deki personel alımı ile birlikte şu an 1 kişi part time olmak üzere 6 personeli bulunmaktadır. Zorunlu bes uygulamasına gecikmeli olarak dahil olmanın yasal yükümlülüğü nedir? Yoksa alternatif olarak 2021/Ocak bordrosundan itibaren bes kesintisi yapıp, geçmiş aylarla ilgili gecikmeli de olsa toplu bes ödemesi yapmak daha mı iyi olur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler, Sağlıklı günler,

Cevap : Ocak 2021 itibariyle firmanız zorunlu BES kapsamına girmiş bulunmaktadır. Banka anlaşması ile kesintilerinizi yapmanız gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.