Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2021 09:23 (Üye) Soru : Üstadım cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Kuyumcu atölyesi 2 personeli var erkek personelin işe girişi Şubat 2021 dönemi personel 40 yaşında bu personel için Sgk İşveren sisteminde teşvik tanımlaması sorguladığımızda 17103/4447 Sayılı Kanun Geçici 19.Madde (İmalat veya bilişim sektörü) onay vermektedir. Bu teşvikte yaş sınırlaması varmıdır ? Dikkat etmemiz gereken başka bir konu var mıdır ? Bu teşvikten yararlabilir mi ?Teşekkür ederim.

Cevap : Bu teşvikte yaş sınırlaması bulunmamaktadır. 4447 geçici 19. Madde kapsamında sağlanan indirimlerden yararlanan işveren, aynı sigortalı için bu teşvikten yararlanılan ayda başka bir sigorta prim, destek ve indiriminden faydalanamayacaktır. 01/01/2019 tarihinden sonra tescil edilen işyerleri kuruma ilk bildirim yapılan Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nin ilişkin olduğu ayı takip eden üçüncü aydan itibaren bu teşvikten faydalanabileceklerdir. İlgili koşulları sağlayan sigortalılar için gerekli müracaatlar, “e-SGK/İşveren/İşveren Sistemi/Teşvikten Faydalanılacak Sigortalı Tanımlama” ekranı üzerinden yapılacaktır. 4447 geçici 19. Madde kapsamındaki bu istihdam teşviki; İmalat ve Bilişim Sektörleri çerçevesinde faaliyet gösteren işverenler için 17103, Diğer sektörlerde faaliyet gösteren işverenler için ise 27103 kanun numarası ile Aylık Prim ve Hizmet Belgesi’nde kuruma bildirilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.