Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2021 09:17 (Üye) Soru : Selamlar, NAKİT SERMAYE ARTIRIMLARINDA FAİZ İNDİRİMİ TEŞVİKİ ile ilgili danışmak istiyorum. 1- 2020 yılında kurulan limited şirket sermayeyi nakit olarak taahhüt etti ve ödedi, fakat 2020 yılında indirimden yararlanmadık. 2021 yılında indirimden yararlanabilir miyiz? 2-İndirim de süre sınırı var mıdır? Sermaye azaltımı yapmadığımız ve kanun da değişmediği takdirde, her yıl düzenli olarak bu indirimden yararlanmaya devam mı edeceğiz?

Cevap : 2020 yılı KV matrahı mevcut ise İndirimden bu yıl yararlanması gerekir. Sermaye şirketleri tarafından nakdi sermaye artışına ilişkin hesaplanan indirim tutarının kazanç yetersizliği nedeniyle matrahın tespitinde indirim konusu yapılamaması halinde, ilgili yılda hesaplanan indirim tutarlarının, herhangi bir endekslemeye tabi tutulmaksızın, müteakip hesap dönemlerine ilişkin matrahın tespitinde indirim konusu yapılabilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.