Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.04.2021 13:24 (Üye) Soru : Selamlar Bir müşterim, kısa çalışma ödeneğinden faydalanan bir personeli için avans ödemesi yaptı. Ancak kısa çalışma ödeneği devam eden personeli o ay hiç çalıştırmadık. Dolayısıyla sigortaya bildirimi yaparken 18 kısa çalışma kodunu seçerken prime esas kazanç tutarına bu tutarı yansıtmalı mıyız? Kısa çalışma ödeneğini bozan bir durum mudur?

Cevap : Kısa çalışma ödeneği alan işçinin aphb sinde ücret bildirimi yapılması ve yapılmaması yönünde iki farklı görüş bulunmaktadır. İşçi-işveren ilişkilerinde, mevzuat genellikle işçi lehine yorumlanır. Buradan yola çıkarsak, kazancının %60’ını kısa çalışma ödeneği olarak alan işçinin, mağduriyetini minimuma indirmek için işverenin yapacağı tamamlayıcı ödemenin yasal olduğunu söyleyebiliriz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.