Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.04.2021 09:07 (Üye) Soru : kurumlar vergisi karımız ve vergimiz çıkıyor öylede birlanço hazırladık.ama geçmiş yıl zararları olduğundan ödeme çıkmıyor Bilançoda vergi hesaplanmış şekli ile gözüküyor.690-580 Çalıştırıp vergi çıkarmadan bilanço oluşturabilirmiyizGeçmiş yıl zararlarımız kardan çok fazla

Cevap : Mevcut yıl bilançosunda dönem karı mevcut olması halinde Bu kar bilançoda yer alır(590 Hesap) 690 hesap bilançoda yer almaz. 2020 yılı KV beyannamesinde cari yıl karı beyan edilir. Beyanname üzerinden geçmiş yıl/yıllara zararları mahsup edilir. 2021 yılı Nisan ayında (KV beyannamesi verildik den sonra 580(B) 590 (A) olarak kayıt yapılır. Geçmiş yıl zararları dönem karından yüksek ise neden vergi çıksın ? Vergi çıkmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.