Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2021 16:11 (Üye) Soru : Üstad günaydın kolay gelsin.Size birkaç sorum olacak 1-Daha önce sadece 2020 mayıs ayında KÇÖ den faydalanan bir işyerimizin personelleri Şimdi yine 2021 nisan-haziran dönemi için KÇÖ alabilirler mi alabiliyorlarsa işkur üzerinden mi yoksa e devlet üzerinden mi muracaat edilmeli.Eğer alabiliyorlarsa yine 7 gün prim ödeme şartı olacak mı 2-Daha önce KÇÖ den hiç yararlanmayan işyerleri 2021 Nisan-Haziran dönemi için KÇÖ den yararlanabilir mi 3- NÜD de hangi durumlarda 7 gün prim ödeme şartı var.İşçi ,işveren karşılıklı anlaştı işçi çalıştırmaya ara verdik bu durumda 7 gün prim ödeme şartı yine olacak mı. Daha önce NÜD almış sonradan tekrar çalışmaya başlayan bir işyerinin personelleri için 2021 nisan ayı için NÜD den faydalandırdığımızda 7 gün prim ödeme şartı yine olacak mı

Cevap : 1. Alabilirler ancak 7 gün bildirim olmayacak 2. Yararlanamamaktadır. 3.7252 sayılı Kanun ile 01.07.2020 tarihinden önce kısa çalışma veya nakdi ücret desteği başvurusunda bulunmuş olan özel sektör işyerlerinde, normal haftalık çalışma sürelerine dönen sigortalılar için işverenlere sağlanacak olan SGK prim desteğinin usul ve esasları 2020/35 sayılı SGK Genelgesinde açıklanmıştır. NÜD de 7 gün prim ödeme şartı bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.