Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2021 13:10 (Üye) Soru : Sayın Danışman ; Bir A.Ş. yurt dışında bulunan bir firmanın Transit beyanname hizmetini yurt içinde yerleşik olarak internet üzerinden gerçekleştirmektedir. Yapmış olduğu hizmeti Türkiye'den yapıyor da olsa firma yurt dışında olduğu için düzenleyeceği fatura KDV siz düzenleniyor. Bu uygulama doğru mudur ? Firmaya düzenlediği BS formunda hizmet kısmı TÜRKİYE seçilerek vergi no kısmı boş bırakılmaktadır. Bu uygulamada doğru mudur ? Son olarak KDV iade alınabilir mi ? SAYGILAR

Cevap : Vermiş olduğunuz hizmet den YARARLANMA yurt dışında ise KDV hesaplanmaz. Müşterinin Türkiye de veya yurt dışında olması önemli değilidir. Hizmetten YARALANMA önemlidir.Fatura B s formuna yazılacaktır. Bu hizmet için Yurt içinde ödenen KDV var ise yüklenilen KDV hesaplanarak iade talep edilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.