Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2021 13:14 (Üye) Soru : merhaba, ben LTD STI de 4-a sgk olarak calışıyorum. bagımlı çalışan SMMM olarak, bulundugum firmanın vergi ve sgk beyanlarını, şirket şifresi altında onaylıyorum. beyannamelerde gönderen A LTD, düzenleyen kısmında SMMM olarak benim bilgilerim bulunuyor. 4-a lı personel oldugum icin , şimdiye kadar çalıştıgım firma ile sözleşme imzalamadım. 1 -benim bagımlı SMMM olarak bulundugum firma ile sözleşme yapmam gerekiyor mu ? 2 - eger sözleşme yapmam gerekiyor ise, bunu her yıl yenilemem gerekiyor mu ? tesekkurler

Cevap : Bağımlı çalışanlar mesleki hizmet sözleşmesi düzenlemez. Serbest çalışanlar TÜRMOB e-birlik sisteminden sözleşme yapar Bağımlı çalışanlar SGK mevzuatına göre normal iş akdi düzenler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.