Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.04.2021 12:31 (Üye) Soru : Üstadım selamlar, Şirket 2020 yılını zarar ile kapattı. 2020 yılında Gıda Bankacılığı müessesesi kapsamında envanterimizde kayıtlı ürünleri bağış yaptık. Bağış yaptığımız dernekten bağış makbuzu almak suretiyle ürünlerin maliyet bedelini gider hesaplarına aldık. Genel olarak bağışlar beyanname üzerinde indirilebiliyor, gıda bankacılığı müessesi kapsamında yapılan bağışları da beyanname üzerinde mi indirim konusu yapabilirdik ? Yoksa gider hesaplarına alarak yaptığımız uygulama doğru mu ? Değerli görüşünüzü rica ederim.

Cevap : Bağış ve yardımlar KKEG olarak kayıtlara alınır. KKEG KV beyanına eklenir. Yapılan bağış KV beyannamesinde MATRAHI VAR İSE indirilir. Matrah yok ise indirilmez sonraki yıllarda da indirilemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.