Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.05.2021 11:57 (Üye) Soru : Öncelikle sağlıklı günler dilerim. Sorumu kısa tutmak isterim. İktisadi işletmesi olmayan ve bu nedenle vergi mükellefiyeti sadece personel nedeni ile muhtasar beyanname olan vakıfın hukuk müşaviri olan avukattan aldığı serbest meslek makbuzunda kdv tevkifatı yapılıp yapılmayacağı hususunda bilgi rica ediyorum. Şİmdiden teşekkür ederim.

Cevap : Aşağıdaki kurum ve kuruluşlara düzenlenecek Fatura veya e-smm da kdv tevkifatı yapılır. Bahsettiğiniz derneğe düzenlenecek e-smm da KDV tevkifatı HESAPLANMAZ. Sağlıklı günler dileriz. KDV MÜKELLEFLERİ TARAFINDAN , **5018 SAYILI KANUNA ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlar, **Kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, **Döner sermayeli kuruluşlar, **KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI, **Bankalar ,SİGORTA VE REASÜRANS ŞİRKETLERİ, ** Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları **Kalkınma ajanslarına ifa (yapılan ) edilen ve TEBLİĞDE ÖZEL OLARAK Belirlenmeyen DİĞER BÜTÜN HİZMET İFALARINDA söz konusu alıcılar tarafından (5/10) oranında kdv tevkifatı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.