Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2021 10:46 (Üye) Soru : AVUKATIN YILLIK SÖZLEŞME YAPTIĞI VAKIF'A AYLIK DÖNEMLER HALİNDE DÜZENLEYECEĞİ SERBEST MESLEK MAKBUZUNDA KDV TEVKİFATI YAPILMASI GEREKİYORMU. ? TEŞEKKÜRLER

Cevap : Bahsettiğiniz VAKIF 'a düzenlenecek e-smm da KDV tevkifatı HESAPLANMAZ. Aşağıdaki kurum ve kuruluşlara düzenlenecek Fatura veya e-smm da kdv tevkifatı yapılır. KDV MÜKELLEFLERİ TARAFINDAN , **5018 SAYILI KANUNA ekli cetveller kapsamındaki idare, kurum ve kuruluşlar, **Kanunla kurulan kamu kurum ve kuruluşları, **Döner sermayeli kuruluşlar, **KAMU KURUMU NİTELİĞİNDEKİ MESLEK KURULUŞLARI, **Bankalar ,SİGORTA VE REASÜRANS ŞİRKETLERİ, ** Kanunla kurulan veya tüzel kişiliği haiz emekli ve yardım sandıkları **Kalkınma ajanslarına ifa (yapılan ) edilen ve TEBLİĞDE ÖZEL OLARAK Belirlenmeyen DİĞER BÜTÜN HİZMET İFALARINDA söz konusu alıcılar tarafından (5/10) oranında kdv tevkifatı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.