Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2021 10:47 (Üye) Soru : İyi günler, vefat eden mükellefin işyeri kapanışının süresi nedir, bir de varisler işletmeye devam etmeyeceği için işyerindeki malların fatura ile çıkışının yapılması gerektiği ve yine işyerinde bulunan yazarkasa pos'un ölüm tarihinden itibaren kullanılmaması ve ilgili servisten kapanışın yapılması gerekiyor diye biliyoruz, bu görüşün doğruluğu hakkında bilgi alabilirmiyiz. İyi çalışmalar.

Cevap : Varisler işe devam etmeyecek ise 1 ay içinde VD kapanış yapılır.Mevcutlar -ın satışı yapılarak hesaplar kapatılır. VD mükellefiyet kapatılır. 01/01/2021 ile ölüm tarihine kadar olan süre için 4 ay içinde Yıllık GV beyannamesi kıst dönem olarak verilecektir. VİV Beyannamesi ise 4 ay içinde vefat edenin ikametinin olduğu yerdeki Harç ve Veraset VD verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.